top of page
Etnološka izložba „Moje mjesto je ovdje“
Autori: Mevlija Delić i Ahmed Neimarlija

25. novembra 2017. godine, povodom Dana državnosti Bosne i Hercegovine u Zemaljskom muzeju otvorena je izložba „Moje mjesto je ovdje“. Izložba „Moje mjesto je ovdje“ sadrži poklonjene predmete koji su pristizali u Odjeljenje za etnologiju Zemaljskog muzeja BiH u periodu od 2005. do 2017. godine. Za ovu postavku je pripremljen samo dio muzejske zbirke koji svjedoče o kulturnoj raznolikosti na području Bosne i Hercegovine tokom 20 stoljeća, ali ima i za cilj da se zahvali svim građanima koji su ukazali povjerenje Zemaljskom muzeju, tako što su darovali predmete iz svog porodičnog naslijeđa. U periodu koji ova izložba obuhvata, od 2005. do 2017.godine, zbirke Odjeljenja za etnologiju obogaćene su sa 344 poklonjena predmeta. Poklonjeni predmeti uglavnom pripadaju tradicionalnoj seoskoj kulturi, dok je posljednjih godina primjetan i porast broja predmeta iz gradskog kulturnog naslijeđa.

 

-Svim prisutnim posjetiocima na otvaranju izložbe obratila se zamjenica direktora Zemaljskog muzeja Marica Filipović, gdje ih je srdačno pozdravila i uputila čestitke povodom obilježavanja Dana Državnosti Bosne i Hercegovine.

„Dozvolite mi najprije da Vam svima čestitam Dan Državnosti Bosne i Heregovine i kako je običaj za praznike darivati poklone, danas mi svima Vama poklanjamo ovu skromnu izložbu na kojoj je predstavljen izbor  iz predmeta koji ste Vi poklonili Zemaljskom muzeju. I ovom prilikom izražavamo iskrenost i duboku zahvalnost i zajedno sa Vama želimo podijeliti radost darivanja.“

-Filipović navodi kako su ovi predmeti stizali na različite načine u muzej, ali i terensko-istrživačkim radom.

„Način i putevi kojima su predmeti prikupljaju za muzej su različiti. Najveći broj predmeta koji  su čuvaju na Odjeljenju za etnologiju nabavljen je tokom terensko-istraživačkog rada na području cijele Bosne i Hercegovine. Otkup je ponekad obavljan u Muzeju, a u periodu kada su bila obezbijeđena sredstva za tu namjenu. Međutim, značajan broj predmeta prikupljen je putem donacija građana, i upravo o tome želimo danas govoriti“.

-Ovom prilikom Filipović se zahvalila svim porodicama koji su darovali predmete Zemaljskom muzeju, ali spomenula je i zanatlije čija se zanatska djelatnost ugasila kao i muzejske djelatnike koji su donosili poklone.

„U periodu od deset godina koji je obuhvačen ovom izložbom Odjeljenje za etnologiju je primilo poklone od mnogih porodica i pojedinaca. Neki od tih poklona su već pronašli mjesto u našim izložbama. Pokloni su prikupljeni i prilikom realizacije terensko-istražiačkih projekata, u Pruscu, Kraljevoj Sutjesci, Rami, Konjicu, Srebrenici, Osijeku. Zanatlije čija se djelatnost u međuremenu ugasila kao što su Orhan Šaban, Stevo Džuković, Velida Vilić, Senija Čibo, poklonili su alatke i predmete iz svojih radionica“.

-Autor ove izložbe i kustos u Odjeljenju za etnologiju Ernis Šljivo, se također obratio svim prisutnima u Muzeju.

„Mi smo u ovom spomenutom  periodu dobili 344 predmeta, koji su popunili sve naše zbirke u Odjeljenju za etnologiju. Procentualno najviše je tu predmeta koji pripadaju pojedinačnim dijelovima nošnji i tekstilnom fokusu, ali i druge zbirke u određenom procentu dobile veliki broj predmeta. Za ovu izložbu izdvojili smo 70 predmeta“.

-U daljem govoru kustos navodi koji su to najčešći motivi bili građana prilikom poklanjanja predmeta Zemaljskom muzeju.

„Motivi građana koji su poklanjali sve ove predmete su bili različiti. Najčešči motiv je bio saznanje da če se ti predmeti najbolje sačuvati u Muzeju, bilo da su oni obilježavali neko sjećanje na člana porodice“.

-I za kraj svog izlagnja kustos i autor izložbe Ernis Šljivo je pozvao sve prisutne da pogledaju izložbu i zahvalio im na dolasku, pa je iskoristio priliku da svima čestita Dan Državnosti Bosne i Hercegovine.

Za izložbu je odabranu 70 predmeta koji se izdvajaju po vremenu i mjestu nastanka, te zanimljivim pričama u vezi sa njima ili njihovim vlasnicima. Ono što će posjetioci moći vidjeti su predmeti iz raznih segmenata kulturnog naslijeđa tako da imamo predmete kao što su igračke i igre kao važan segment kulturnog naslijeđa, koje su bile predmet istraživanja kustosa u Odsjeku za duhovnu kulturu Odjeljenja za etnologiju. Rezultat toga je značajna zbirka dječijih igračaka koje datiraju iz 20.stoljeća te mnogobrojni zapisi o tradicionalnim igrama bosanskohercegovačke djece.

Zbirka narodne medicine i vjerovanja i Zbirka narodnih običaja obogaćene su predmetima religijskog karaktera i predmetima koji su upotrebljavani prilikom obilježavanja narodnih običaja. Svjedoče o bogatstvu i raznolikosti nematerijalnog naslijeđa stanovnika Bosne i Hercegovine. Zbirka gradskog pokućstva koja je također uvećana u zadnjih 12 godina, i koja danas broji 722 predmeta. Ovi predmeti pružaju podatke o kulturi življenja na prostoru Bosne i Hercegovine krajem 19.st. i tokom 20.stoljeća. Zbirka narodnih nošnji gdje imamo niz uvida u načine nošnje koji su bili u 19.st. i tokom 20.stoljeća gdje imamo i primjere industrijske proizvedene odjeće, koji također imaju kulturnu vrijednosti i govore o kulturi odjevanja u doba razvoja konfecijske proizvodnje. Također u ovu izložbu implementiran je dio vezan za grnčarski zanat, kojeg je Orhan Šaban poklonio Muzeju.

Simbolički naziv ove izložbe nam govori da su predmeti našli svoju mirnu luku, gdje će biti konzervirani i zaštićeni od propadanja, ali isto tako s obzirom na Dan kada je ova izložba ugledala svjetlo dana, te samim tim i bila predstavljena publici koja je došla, možda, govori i nešto više. Ova izložba nam pruža uvid u kulturno naslijeđe svih naroda Bosne i Hercegovine, ali i ukazano povjerenje koje su dali Zemaljskom muzeju, jer bez njih ni ova izložba ne bi bila moguća. Izložba će biti postavljena u Odjeljenju za etnologiju sve do kraja ove godine, te će je posjetioci moći pogledati.

JA VOLIM NASLIJEĐE

Articulum 

Portal za umjetnost
  • Facebook Social Icon

Ime i prezime

Email *

Poruka

Hvala! Poruka je poslana.

bottom of page