
portal za umjetnost
Nedavno je u Historijskom muzeju Bosne i Hecergovine gostovao David Lubin sa svojom izložbom ’’Zamrznuti u historiji: Kenedijevi stižu u Dalas’’ (’’Frozen in History: The Kennedys Arrive in Dallas’’).
Izložba je otvorena toplim riječima ambasadorice Maureen Cormack, koja je sa govorila o cijeloj izložbi i o njenom gostovanju u Beogradu i Banjoj Luci.
Zatim se predstavila i Simona Čupić, autor izložbe ’’Mona Liza i Supermen: John Kennedy i ’’Nova granica’’ kulture’’. Iznijela je priču, opise svoje teme, kao i kako ona povezuje Kenedija i Supermena. Izložba je povodom stogodišnjice rođenja Johna Kennedyija.
U obilasku izloženih radova - ispod slika i postavki, tekstovi su ispisani i na engleskom i na bosanskom jeziku. Pored domaćih, prikazana su i djela stranih umjetnika kao što je Andy Warhol, koji je stvarao u periodu Kennedyjeve vlasti.
John F. Kennedy JFK (29. maja 1917. godine, Brooklyn - 22.novembar 1963., Dalas) je bio 35. predsjednik Sjedninjenih Američkih država i ujedno najmlađi na tom visokom mjestu.
Bio je na vlasti od 1961. do 1963. godine kao član Demokratske stranke.
Promovisao je ideju ’’nove granice’’, kao ’’skup izazova’’, ’’koji apeluje na američki ponos’’
U njegovo vrijeme Amerika je postala vodeća sila, a on je isticao da želi da vlada mirnim putem. S druge strane, bijesnio je Vijetnamski rat, kao i Hladni rat.
Autor izložbe ističe jedan mali detalj, koji je utjecao na nju da stvori ovu izložbu, a veoma veliki za nas i cijelu bivšu Jugoslaviju - krajem 1963. godine izdata je knjiga ’’Kenedi. Drama u Dalasu’’ , u izdanju zagrebačke ’’Stvarnosti’’. Prvo izdanje je napisano i odštampano u vremenu od 25.novembra do 25.decembra 1963. godine. Autori - Zvonimir Kristl, Ivo Mihailović i Sead Saračević su tri dana nakon atentata na američkog predsjednik započeli rad na studiji o životu, mandatu i ubistvu predsednika Johna Kennedyija
Masovna prodaja knjige govori o tome koliko je Kennedy bio popularan u tom kratkom periodu, ne samo u Americi nego i u jednoj nešto manjoj Jugoslaviji. Nju je oblikovala amerikanizacija, pored ekonomskog značaja, veoma je izraženo u kulturi: od filma, muzike, izložbi, pozorišnih komada, sporta, mode do različitith vrsta hrane i dobara. Američki životni stil je vješto nesmetano oponašan u životu 60-ih godina u Jugoslaviji.
Kennedy je ubijen 22. novembra 1963. godine u Dalasu, Teksas od strane Lee Harvey Oswald-a, koga je dva dana posle ubio Jack Ruby. Postoje i sumnje da se radi o zavjeri.
Kennedy je postao mit, misterija, priča koja nije nikad ispričana do kraja, velika teorija zavjere.
Kroz izložbu pratimo materijal posvećen kulturno - historijskim događajima poput: predsjedničke inauguracije sa govorom Roberta Frosta, složenoj restauraciji Bele kuće, pod patronatom Jacquline Jackie Kennedy, izložbi Mona Lize u Njujorku i Vašingtonu, koncertima Pabla Kasals-a i Grejs Bambri i načinu na koji je John Kennedy viđen od strane savremenih američkih umjetnika, kao što su: Andy Warhol (’’4x Jackie’’, 1966.), Elein de Kunning (’’John F. Kennedy’’, 1963.), Wiliem de Kunning (’’Ležeći čovjek’’, 1963.), kao i fotografije sa poznatih događaja u istoriji Kenedijevih.
Drugi dio izložbe je bilo predavanje prof. dr. Davida Lubina. Koji je uz slike na video-bimu upoređivao Jacquline Kennedy sa Madonama slikara Raffaela. Govori o samom činu atentata i mogućim pretpostavkama šta je bilo i šta se zatim desilo u Americi. Prikazuje fotografije iz dnevnih novina koje su objavljene neposredno posle atentata, poznatih novina kao što su: New York Post, New York Times ili Daily Press.
Prikazuje Jackie kako je prate fotoreporteri, fotografišu je, a ona se ne obazire na to, igra se s djecom i uživa sa mužem.
Komentariše naslovnu stranu novina ’’Life’’, gde su prikazani John i Jackie kako plove njegovim brodom i poredi John-ova bosa stopala sa slikom ’’Breezing Up (A fair of wind)’’ od Winslowa Homera iz 1876. godine, na kojoj su bosa stopala dječaka.
Fotografiju John-a i Jackie na aerodromu u Teksasu, nekoliko sati prije ubistva, prikazuje i poredi Jackie sa Boticelli-jevom Venerom. Poredi ovaj par sa parom na slici ’’American Gothic’’ slikara Granta Wooda.
Cilj izložbe je ustvari prikaz onoga šta je John F. Kennedy bio za Ameriku i čitav svijet, u godinama u kojima je bio predsjednik, kao i poslije smrti.
Utjecao je na umjetnike, naučnike i svijet oko sebe.
Primjer amerikanizacije društva je Coca-Cola koja je ušla u sve prodavnice i zamjenila domaća pića. Takođe filmovi koji su počeli da se prikazuju 60-ih godina, Disney-evi crtani, američka rock&roll muzika, kao i američka umjetnost i književnost.
Kennedy u Sarajevu
Autor: Nikola Motika





